НОВОСТИ

Кратка историја на спортското качување!

Кратка историја на спортското качување!

Кои се пионерите на спорткото качување? Каде и кога се појавува спортов? Како се развива низ годините? Краток осврт на светската историја на спортското качување.

Прочитајте!

Придобивки од спортското качување во сала!

Придобивки од спортското качување во сала!

Спортското качување е уникатен спорт кој максимално ги активира телото и умот. Ги активира сите мускулни групи во еден тренинг, притоа барајќи максимален фокус и концентрација. Да погледнеме три од безбројните придобивки кој овој олимписки спорт ги нуди!

Еднодневни тури - ДОСТАПНИ ЗА СИТЕ!

Еднодневни тури - ДОСТАПНИ ЗА СИТЕ!

Качување на приридона карпа  - на чекор до тебе!

Уникатна физичка активност и забава достапна за секој. Матка, Демир Капија, Бислим, Маврово се само дел од местата каде можеш да се искачиш до врв!

Уписи во школите за спортско качување 2018

Уписи во школите за спортско качување 2018

По една година пауза во школите на СКК Карпош се отвараат 15 слободни места за персонален тренинг во 2 групи. Искуси го спортското качување и ПРЕДИЗВИКАЈ СЕ СЕБЕСИ!

АТОМСКА МРАВКА 2018

АТОМСКА МРАВКА 2018

По повеќе од 1 месец интензивни припреми, се случи и Атомска Мравка - 2018 ! 

Најмасовна до сега со  повеќе од 130 "мравки" од 7 држави на едно место - СКС Карпош, овој настан несомнено го направи Скопје центар на сите спортски збиднувања во тие 2 дена. Во организација на МСКФ и СКК Карпош а подржани од Агенција за млади и спорт, Град Скопје и Општина Карпош,, тим од околу 10 луѓе неуморно работеа повеќе од 30 дена со цел стадионот да блесне во сиот свој потенцијал, а Атомска Мравка да излгеда Европски.

Импресии од Атомска Мравка 2017

Импресии од Атомска Мравка 2017

По едномесечни интензивни подготовки, на наше огромно задоволство во најдобар ред протече и овогодинешната 6та по ред Атомска Мравка, која годинава беше и Балканско Младинско првенство. Повеќе од 100 натпреварувачи од 5 држави дојдоа во Скопје на добро познатата локација – СКС Карпош, каде во одлична такмичарска атмосфера се кршеа копјата за триумф.

 

Се одржа

Се одржа 'III Цветен Качувачки Фестивал Кадина Пештера 2016'

Прекрасното сончево и топло време, и во вистински шарм на пролетта мина 3-тото издание на 'Цветниот Качувачки Фестивал -Кадина Пештера'. Имено фестивалот кој се одржува очи в очи со почетокот на пролетта, оваа година ни приреди, досега највозбудливо издание на овој фестивал

НАЈАВА ЗА НАСТАН: III Цветен Качувачки Фестивал -Кадина Пештера 2016

НАЈАВА ЗА НАСТАН: III Цветен Качувачки Фестивал -Кадина Пештера 2016

На 19 и 20 Март, се гледаме на Кадина, на III иот по ред Цветен Качувачки Фестивал,  да го одбележиме доаѓањето на пролетта и да ја започнеме на големо престојната качувачка сезона !

Македонската Качувачка Репрезентација грмеше во Мостар !

Македонската Качувачка Репрезентација грмеше во Мостар !

III Болдер Меморијал 'Борис Трајковски' се одржа изминатиов викенд во Мостар

Го одржавме

Го одржавме 'I Ice Climbing &Drytooling' Качувачки Собир -Маврово 2016

Иако од небото лееше вода, на Локалитетот Река во Мавровоско Реканскиот, чкрипеа бајли и дерези, истовремено уживајки во добра качувачка дружба, PETZL промоција, локален суџук и македонско вино!

I

I 'Ice Climbing &Drytooling' Качувачки Собир -Маврово 2016

Оваа година за првпат, на 20 Февруари на локалитетот за качување мраз, Река ќе се одржи I Ice Climbing &Drytooling’ Качувачки Собир –Маврово 2016 во заедничка организација на СКК Вардар и НП Маврово..

Качувачката Година 2015 заокружена со PLASTICMAN 3

Качувачката Година 2015 заокружена со PLASTICMAN 3

Неделата, 27 Декември во болдер салата СЦ 'Борис Трајковски' одекнувашe разгорената атмосфера од лудиот качувачки болдер натрпевар PLASTICMAN 3 со кој за трет пат ја заокружуваме качувачката сезона со овој отворен, урбан и веќе култен качувачки настан.

'PLASTICMAN 3' 27 Декември 2015

PLASTICMAN 3! НАТПРЕВАРУВАЈ СЕ !   ДРУЖИ СЕ ! МАСКИРАЈ СЕ ! ПОЧУВСТУВАЈ ГО КАЧУВАЧКИОТ ДУХ!
Се одржа II Хуманитарен Качувачки Собир

Се одржа II Хуманитарен Качувачки Собир 'ГоГо'

Се одржа II Хуманитарен Качувачки Собир 'ГоГо' на скопскиот качувачки локалитет Кадина Пештера

II Хуманитарен Качувачки Собир ГоГо

II Хуманитарен Качувачки Собир ГоГо

~ЛОКАЦИЈА: Кадина Пештера ДАТА: 6 Декември 2015| 10.00 ч.~

 CLIMBING EPIC CHALLENGE -MAVROVO 2015 -31 Јули до 03 Август 2015

CLIMBING EPIC CHALLENGE -MAVROVO 2015 -31 Јули до 03 Август 2015

ОТВОРЕНА ПОКАНА ЗА КАЧУВАЧКИ НАСТАН !! ЧУЈТЕ И ПОЧУЈТЕ !

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

МСКФ Семинар на Инструктори 2015 -Маврово

МСКФ Семинар на Инструктори 2015 -Маврово

Викендот 11 и 12 Јули 2015 се одржа годишниот Собир на Инструктори 2015. 

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

За летно уживање „Урбана качувачка мода во Лион“ -видео PlanetGrimpe

За летно уживање „Урбана качувачка мода во Лион“ -видео PlanetGrimpe

Освежете се, погледнете го новото супер видео снимено кон почетокот на Јуни.
ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ...
Google Street View на „Носот“ на Ел Капитен, Јосемити

Google Street View на „Носот“ на Ел Капитен, Јосемити

Храбриот тим на Google Street View  успешно го искачи 'Носот' на Ел Капитен, остварувајќи уште еден голем проект на Google..
ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ...
10те Најимпозантни качувачки центри во светот

10те Најимпозантни качувачки центри во светот

Погледнете ги 10 те качувачки супер-креативни мега структури

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ...

Спортско Качување влегува на скратена листа за Олимписки Игри -Токио 2020

Спортско Качување влегува на скратена листа за Олимписки Игри -Токио 2020

Во Понеделникот, 26 јуни IFSC на прес конференцијата соопшти дека Спортското Качување влегува на скратена листа за кандидирани спортови на Олимписки Игри Токио 2020...
ПОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ...
Крис Шарма со нова кариерна перспектива ?!

Крис Шарма со нова кариерна перспектива ?!

Крис Шарма во заеднички проект со Универзитетот Беркли од Калифорнија, ги искачува џиновските Секвоја дрвја...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ..

БОЛДЕР МАРАТОН -Јуни 2015 -Резултати

БОЛДЕР МАРАТОН -Јуни 2015 -Резултати

Викендот кој измина, во Неделата на 21 Јуни 2015, се одржа првиот државен натпревар во спортско качување, во дисциплината Болдер...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ...

PETZL RocTrip 2014 Позадини за download

PETZL RocTrip 2014 Позадини за download

Превземетe ги ги воодушевувачките фото позадини за вашиот екран, инспирирани од изминатиот Petzl Roc Trip 2014

Важни безбедносни информации за качување!

Важни безбедносни информации за качување!

Внимателно прочитајте ги следните информации за безбедност при качување на карпи во природа.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ...

ФИНАЛЕ -ЕП Болдер -Инсбрук 2015-ВО ЖИВО  -19.30ч

ФИНАЛЕ -ЕП Болдер -Инсбрук 2015-ВО ЖИВО -19.30ч

Следете го финалето ВО ЖИВО -ПОЧЕТОК 19.30ч

ЕП Болдер -Инсбрук 2015-ВО ЖИВО  -18.00ч

ЕП Болдер -Инсбрук 2015-ВО ЖИВО -18.00ч

Следете го натпреварот ВО ЖИВО преку нашата веб страна.

18.00ч -20.30ч -ПОЛУ ФИНАЛЕ -Mажи/Жени

The Dawn Wall Проектот-ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО

The Dawn Wall Проектот-ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО

Слушнете ги од прва рака деталите за реализацијата на најтешкиот качувачки Big wall проект во светот досега.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ...

PETZL RocTrip 2014 -Стрип илустрација

PETZL RocTrip 2014 -Стрип илустрација

Petzl RocTrip 2014 On The Road -дел од авантурата претставена преку стрип илустрација. 

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ...

ПОЛАГАЊЕ ЗА СПОРТСКИ КАЧУВАЧ-АПРИЛ 2015

ПОЛАГАЊЕ ЗА СПОРТСКИ КАЧУВАЧ-АПРИЛ 2015

Вторник -21.4/2015 година, на СКС Карпош се одржа завршниот испит за стекнување назив спортски качувач. Сите пријавени кандидати успешно го презентираа своето знаење стекнато на курсот за спортско качување, при што се се стекнаа со назив Спортски качувач.

ПОЧЕТОК НА ШКОЛАТА ЗА СЕЗОНА 2015

ПОЧЕТОК НА ШКОЛАТА ЗА СЕЗОНА 2015

Школата за спортско качување за сезона 2015 ќе отпочне со работа од 23.4/2015 -Четврток